Słowniczek pojęć

SŁOWNICZEK POJĘĆ

 

Denier (DEN) - jest jednostką określającą wagę włókna, z którego produkowane są produkty pończosznicze. DEN rajstop pozwala określić ich grubość, poziom krycia i stopień trzymania ciepła.

Cienkie rajstopy – od 5 denier do 30 denier

Półkryjące rajstopy– od 30 do 40 denier

Kryjące rajstopy – od 40 denier i grubsze

 

Klin - jest to dodatkowy panel dodany w części majtkowej rajstop stosowany dla większego komfortu noszenia, dopasowania i higieny. Zazwyczaj kliny są wykonane z bawełny lub tego samego materiału co rajstopy. Zdarza się, że w małych rozmiarach klina nie ma, natomiast znajduje się w większych. Niektóre firmy oferują również rajstopy z dużym klinem, przeznaczonych dla rozmiarów Plus Size.

 

Lycra –jest nazwą handlową dla syntetycznego włókna polimerowego wynalezionego w 1958 roku i produkowanego przez firmę Dupont. Lycra nigdy nie występuje samodzielnie, a czasami łączy się ją z nylonem 6.6. Charakteryzuje się dużą rozciągliwością I dobrym dopasowaniem. Innymi nazwami dla Lycry są Dorlastan i elastan.

 

Mikrofibra – jest to włókno produkowane z włókien poliamidowych i poliestrowych. Jest bardzo wytrzymała, lekka i  odporna na zaciągnięcia. Grubość jednego włókna wynosi 1dtex , co oznacza, że są ledwie widzialne dla oka i aż 10 razy cieńsze od jedwabiu i aż 100 razy cieńsze od włosa. Dzięki temu rajstopy produkowane z mikrofibry charakteryzują się większą przepuszczalnością powietrza i przyjemną miękkością odczuwalną na nogach.

 

Nylon – jest to nazwa handlowa włókna poliamidowego produkowanego od lat 30. przez firmę Dupont, a aktualnie przez firmę Invista (Nylon 6.6). Charakteryzuje się ogromną rozciągliwością i wytrzymałością, współcześnie używany w połączeniu z innymi włóknami.

 

Poliamid – alternatywna nazwa dla włókien nylonowych. Zapewnia wysoką elastyczność i odporność produktom pończoszniczym. Są bardzo wytrzymałe, nie gniotą się i są łatwe do prania. W większej ilości pojawia się w rajstopach wzorzystych, dzięki czemu wzory lepiej dopasowują się do ciała i nie rozciągają się nieestetycznie. 

 

Pończochy do pasa - to absolutna klasyka w świecie rajstop. Kiedyś były noszone na co dzień przez większość kobiet na świecie. Pończochy tego typu wymagają przypięcia ich do specjalnego pasa wyposażonego w specjalnie żabki, mocowane do pończochy z przodu i z tyłu, aby nie zsuwała się z ud.

 

Pończochy samonośne - wykończone są pasem wykonanym z koronki lub mikrofibry Wykończenie to pokryte jest od wewnątrz paskami silikonu, która nie pozwala zsunąć się pończosze z nogi. Dzięki temu nie ma potrzeby noszenia dodatkowo pasa do pończoch.

 

Rajstopy bezmajtkowe – rodzaj rajstop, w których zostało zastosowane niewidoczne wzmocnienie części mateczkowej, przy użyciu innego rodzaju splotu. Dzięki tej metodzie rajstopy mają taką samą strukturę od palców do samej góry. Ten rodzaj rajstop idealnie sprawdza się przy sukienkach z dużym rozporkiem czy szortach, a także w strojach do tańca profesjonalnego.

 

Rajstopy bezpalcowe - rodzaj rajstop, w których zastosowano niewidoczne wzmocnienie palców. Dzięki temu rajstopy rajstopy można założyć do butów typu open-toe.

 

Rajstopy ciążowe – stworzone specjalnie z myślą o kobietach spodziewających się dziecka z myślą o wygodzie przyszłych Mam. Posiadają bardzo elastyczny wysoki stan dostosowany do zmieniającego się w trakcie ciąży brzuszka. Zapewniają komfort i ciepło, a niektóre modele występują również ze stopniowym uciskiem nogi, aby zapobiec obrzękom i opuchliźnie.

 

Rajstopy modelujące - znane również jako rajstopy wyszczuplające. Posiadają once wysoką i wzmocnioną część mateczkową. Tego typu rajstopy pomagają spłaszczyć brzuch i wymodelować figurę. Niektóre modele również z sukcesem ukryją linię bielizny, aby nie odznaczała się pod obcisłą sukienką. Tego typu rajstopy idealnie nadają się na specjalne okazje, gdy chcemy czuć się pewne siebie i zgrabnie wyglądać.

 

 Rajstopy przeciwżylakowe - jest to specjalna linia rajstop posiadających stopniowy ucisk wzdłuż nogi. Poprawiają krążenie krwi, zapobiegając tworzeniu się obrzęków i żylaków. Przynoszą ulgę nogom przemęczonym np. Ciągłym staniem czy siedzeniem. Ogólnie dostępne rajstopy przeciwżylakowe, a więc takie, których nie zaleca lekarz, najczęściej występują z uciskiem od 5 mmHg do 21mmHg i ich zadaniem jest zapobieganie tworzeniu się żylaków.

 

Teraz, gdy wiesz już najważniejsze o rajstopach i innych akcesoriach, zapraszamy na zakupy!

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl