Krótka historia pończoch

Wiele wskazuje na to, iż pończochy były znane już w starożytnej Grecji. Ówczesne kobiety nosiły je do codziennej pracy, wobec tego pończochy nie kojarzyły się jako zmysłowy element kobiecej bielizny. 

Chociaż pończochy jedwabne pojawiły się w Europie w XVI wieku jako nowinka modowa, popularność przyniósł im dopiero XX wiek. 

Wielką rolę w rozpowszechnieniu pończoch damskich w XX wieku odegrało wynalezienie nowego włókna syntetycznego - nylonu.
Nylon był promowany jako niezniszczalny, lekki i szybkoschnący. 
W 1940 roku pojawiły się pierwsze pończochy ze szwem.
"Nylonki" szturmem zdobyły serca kobiet. 
W ciągu pierwszych 4 dni od prezentacji sprzedano ponad 4 miliony par pończoch. 
Od tego niespodziewanego sukcesu dzień 15 maja stał się międzynarodowym świętem zwanym "Nylon’s Day".

W niedługim czasie Stany Zjednoczone przystąpiły do II Wojny Światowej i produkcja pończoch została zawieszona, a zapasy włókna trafiły do zakładów produkujących spadochrony.

Brak pończoch z charakterystycznym szwem z tyłu spowodował, że kobiety, pragnąc zasymulować ten element garderoby, rysowały na nogach "szwy" kredką do oczu.

Wraz z pojawieniem się włókna Lycra, pończochy nylonowe stały się towarem niszowym ze względu na swoją cenę. Rynek został opanowany przez tańsze, choć równie eleganckie i dużo wygodniejsze pończochy z lycrą.

Za kolejny etap w historii pończoch możemy uznać pojawienie się pończoch samonośnych, które pozwoliły wyeliminować pasy do pończoch i umożliwiły zwiększenie popularności jako elementu codziennej garderoby.

Dzięki osiągnięciom technologicznym współcześnie możemy korzystać z bogactwa faktur, kolorów i wzorów. Producenci oferują pończochy super cienkie, kryjące, matowe, ciepłe lub lśniące. Niezależnie jednak od materiału, z którego pończochy są wykonane, podstawą ich istoty jest magia i zmysłowość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl